Egzersiz

Obezite risk faktörlerinin başında fiziksel aktivite azlığı ve yanlış beslenme alışkanlığı gelmektedir. Hareketsiz yaşam, televizyon ve bilgisayar bağımlılığı, ofis yaşamı, uzun çalışma saatleri sonucunda çağın normal sonucu kabul edilmektedir. Bunu değiştirmek için aktif ve düzenli çaba gereklidir çünkü günlük hayatımız hep bu şeklide olmaya devam edecek!. Yaş arttıkça hem bazal metabolizmada yavaşlar, hem de kişiler daha da hareketsiz hale gelir. Obezitenin kendisi aynı zamanda obeziteyi arttıran hastalıklara sebep olur. Kilo artışı kişilerin daha durağan yaşamasına neden olmakta ve fizik aktivitedeki azalma da kişilerin daha da obez olmasına neden olmaktadır. İşte size korkunç bir kısır döngü! Bu pasif daire kırılmadıkça da kişiler daha obez hale gelmektedir.

 

Zayıflamak, güzel bir vücuda sahip olmak hem sağlık hem de görsellik açısından herkesin arzuladığı bir durumdur. Fakat hiçbir şey yapmadan bunun gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Öncelikle profesyonel bir ekipten yardım alınmalı ve doğru bir yol haritası izlenmelidir. Yaşımız, boyumuz, yağ oranımız, kas oranımız ve kan değerlerimiz iyi bir şekilde analiz edilerek, bu yol haritasına başlangıç verilmelidir. Ayrıca bireysel antrenör eşliğinde spor programları oluşturulup, uygulanmalıdır.

 

Zayıflamak isteyen bir kişinin bedensel analizi yapıldıktan sonra, bireysel antrenör tarafından hazırlanan egzersiz programları, kişinin kaç kilo yağ kaybedip kas oranını hangi seviyeye çıkarması gerektiğini yansıtmalıdır. Ve doğru spor yöntemleriyle desteklenmelidir. Burada önemli olan trend sporlar değil, kişinin yapısına uygun spor aktiviteleridir. Örnek olarak, 1,60 boyunda 95 kilo bir bayanı pilates ile zayıflatmaya çalışmak anlamsızdır. Kaybedilecek kilo fazla ise belirli bir diyet programından sonra kişi yavaşça spora adapte edilmelidir. Başlangıçta tempolu yürüyüşler, eliptik bisiklet ve belirli yer egzersizleri uygulanabilir. Sonuç alınmaya başlandıkça, antrenman stilleri değişebilir. Zayıflamak isteyen bir kişinin hedefi 20 kilo vermekse, kişi bu 20 kiloyu verene kadar aynı egzersiz programını uygulanamaz. Mutlaka belirli periyodlarda antrenman metodları ve setleri değiştirilmelidir. Bu yöntem, kilo verme sırasında duraklamalar yaşandığında bize yardımcı olacaktır.

 

Sağlıklı zayıflayabilmek evde tek başımıza yapabileceğimiz yöntemlerle başarılamaz. Bu yüzden profesyonel destek alınarak bireysel antrenörle çalışmak en doğru olanıdır.